Krplje i krpljarenje: Aktivnost koja menja pogled na zimu

Za mnoge je skijanje jedina zimska aktivnost na otovorenom. Ali ako niste probali krpljarenje (hodanje na krpljama), preporučujemo da iskoristite prvi naredni sneg i da vidite šta je pravo uživanje na snegu.

Ovo je tekst namenjen vama koji još uvek niste stali na krplje, a nešto vas kopka i mami da probate. Upozoravam da ova aktivnost dovodi do zavisnosti i da dobro razmisle pre nego što kupe par ovih u suštini jednostavnih zimskih rekvizita.

Takođe, ovo je tekst od strane početnika, namenjen početnicima.

Ja nažalost nikad nisam naučio da skijam. Da prekratim zimu, pokušao sam par zimskih planinarskih uspona, ali nisam bio impresioniran ni time.

Ali nisam hteo ni da mi zima prođe bez borakva na planini i u prirodi.

Zato sam rešio da pre nego što počnem da praktikujem zimski san, probam još i sa krpljarenjem.

I to je bio pun pogodak.

U Americi i zemljama zapadne Evrope je krpljarenje (eng. snowshoeing) postalo dosta rasporstranjeno.

Jednom će se krpljarenje omasoviti i kod nas, pa zato treba da iskoristite priliku i tumarate po srpskim planinama sad, dok nije gužva.

Šta su krplje

Krplje su stara i prilično jednostavna pomagala koje se koriste za hodanje po dubokom snegu. Cilj im je da smanje upadanje u dubok sneg. Princip rada je taj da se težina osobe rasporedi na veću površinu nego što su stopala, pa je samim tim i propadanje smanjeno.

Koriste se odavno i nekad su se pravile od drvenog rama i kožnih elemenara između.

Tradicionalne krplje za sneg

Koriste se hiljadama godina, a današnji izgled duguju severnoameričkim Indijancima, od kojih su traperi i doseljenici preuzeli trik i počeli da ih koriste.

Krplje se koriste za lakše kretanje po snegu.

Na našem prostoru su se koristile, a kažu i još uvek se koriste, među meštanima planinskih sela u Crnoj Gori. Tu se krplje prave od jasenovog drveta i kanapa.

Kakve krplje za sneg postoje i na šta obratiti pažnju prilikom izbora

Još uvek možete naći i kupiti krplje od drveta i kože, ali ih na terenu verovatno nećete videti.

Danas imamo uglavnom plastične krplje i krplje sa aluminijumskim ramom. Sve imaju određeni broj zubaca odozdo, koji sprečavaju proklizavanje.

Neke krplje imaju mogućnost podizanja pete, što olašava kretanje uzbrdo.

Ima i različitih tipova vezova, od najobičnijih kaiševa sa čičak trakom ili kopčanjem, pa do vezova sličnih onima za snoubord.

Bitno je da prilikom izbora krplji vodite računa da vam nisu preglomazne. Postoje varijacije u širini i dužini krplji. One gabaritnije definitivno manje propadaju u sneg, ali su glomazne i nekad vas “teraju” da hodate neprirodno, što nije suština.

Generalna preporuka je da birate manje krplje, kako biste hodali normalno.

Za decu i osobe sa malom kilažom neke veće krplje za sneg mogu da budu problematične, jer neće dovoljno upadati u sneg ako je tvrđi i dolaziće do proklizavanja.

I obratno, ako ste teški i nosite male krplje, upadaćete u sneg više nego što bi trebalo.

Manje Quechua krplje i veće McKinley krplje

Kako hodati na krpljama

Krplje za sneg treba da budu takve da vam omogućavaju da hodate normalno, skoro kao što biste hodali bez njih. Ne postoji nikakva tehnika koju treba da savladate za hodanje na krpljama. Potrebno je samo da se naviknete i da uhvatite ritam. Nemojte noge stavljati u položaje koji vama nisu prirodni, kao što su pačji ili “kaubojski” hod.

Samo korak po korak, najnormalnije i u svom stilu.

Peta treba da vam bude “otključana”, odnosno da vam se zadnji deo stopala odvaja od krplji prilikom hodanja.

Kad hodate uzbrdo, podignite dodatak kod pete, koji treba da se podmetne pod petu vaših cipela, poput štikle. Ovo nemaju sve krplje, ali one koje imaju će vam smanjiti zamaranje nogu prilikom hodanja po velikim uzbrdicama.

Za hodanje nizbrdo treba da budete malo oprezniji, sa štapovima ispred sebe i sa oslanjanjem na njih.

Za jake uzbrdice i nizbrdice možete primeniti i bočno hodanje, što znači da krplje okrećete normalno u odnosu na stazu.

Vremenom ćete ući u štos.

Šta je potrebno od dodatne opreme

Za krpljarenje vam iskreno preporučujem da nabavite i planinarske štapove, dosta će vam olakšati.

Potrebno je da na štapove stavite zimske krplje, koje su šire i manje upadaju u sneg. (Da, kod nas se i ono proširenje pri dnu planinarskog štapa takođe zove krplja).

Štapovi su odličan oslonac prilikom jakih uzbrdica i nizbrdica, ali i kod preskakanja prepreka na stazi, poput oborenih stabala. Sa krpljama na nogama nije jednostavno prekočiti ovakve prepreke, pa oslanjanje na štapove mnogo pomaže.

Sva ostala oprema koja vam je potrebna je standardna zimska oprema za planinarenje: nepromočive cipele, rukavice, kapa, oblačenje u više slojeva, hrana i voda u rancu, naočare za sunce, trek, rezervna suva odeća koja najbolje da ostane u kolima… Kamašne su takođe poželjne, da vam ne bi upadao sneg odozgo u cipele.

BONUS SAVET #1: Ako na krpljarenje idete po jakom minusu, okrenite bocu sa vodom naopako, da vam ne bi zaledila pri vrhu boce i napravila vam dodatni posao u trenucima kad ste žedni.

BONUS SAVET #2: Pre polaska na krpljarenje razradite kako ćete najpraktičnije da zakačite krplje za ranac. Ako ranac ima zakačke za podlošku i vreću, to je dobra opcija. Ako nema, pokušajte nešto drugo. Ovo je važno zbog toga što, zavisno od snega i terena, nekad relativno često morate da skidate i stavljate krplje. Zato je bitno da to ne oduzima mnogo vremena, ali i da ih ne nosite u rukama.

Krplje prikačene odozdo na ranac
Krplje prikačene bočno na ranac

Prodaja krplji – Gde kupiti u Srbiji?

U Srbiji nije baš da krplje možete naći u svakoj radnji, ali ipak u svakom trenutku mogu da se nađu. Ja sam situaciju pratio celu jednu sezonu, pre nego što sam ih kupio. Najveći izbor je definitivno, na Kupujem prodajem. Tu ima i novih i polovnih, koje deluju sasvim očuvano.

Konstantno ih ima i na sajtu Sport Depot-a, Iglu športa, a povremeno krplje imate u Intersportu (prošle zime ih nisu uopšte dobijali, a ove godine jesu jedan model. Takođe ih bude u Outdoor Shopu.

Cene idu od 4-5.000 dinara za polovne, pa do 15.000-20.000 dinara. Verujem da i ove najeftinije rade posao, kao što verujem da su ove skuplje bolje po nečemu (kvalitet materijala, vezova i slično), ali ne mora da znači.

Decathlon ih takođe nije imao, mada njihovi proizvodi često budu u ponudi na Kupujem prodajem, jer ih očigledno u radnjama u Mađarskoj imaju češće.

Krpljarenje za neskijaše

Za one koji nisu skijaši, poput mene, krpljarenje je zimska aktivnost koja će vam omogućiti da provedete lep dan na snegu, u planini i da pritom imate izuzetno zdravu aktivnost. Krpljarenje gori kalorije, ali na jedan lep način, koji neće da vam “izvadi dušu”, jer sami regulišete tempo.

Ne morate da čekate proleće da biste uživali na planini.

Krpljarenje za skijaše

Kad ste ne skijanju na nekoliko dana, slobodno jedan dan skijanja zamenite krpljarenjem. Recimo, na Kopaoniku je dovoljno da se udaljite 500 metara od centra nekom od šumskih staza i da više ne sretnete niti čujete ikoga. Bez obzira na gužvu u samom skijalištu.

A i sama aktivnost je odlična i fizički i psihički.

Probajte.

Zaključak

Postoji nekoliko razloga zašto da obavezno uvrstite krpljarenje u svoje zimske aktivnosti:

  • Jednostavno je
  • Jeftino je
  • Ne zahteva nikakvo predznanje ili tehniku
  • Zabavno je

Iz ličnog iskustva kažem da ko jednom proba krpljarenje sigurno već gleda vremensku prognozu i smišlja kad i gde može da ide sledećeg vikenda.

Rating: 5 out of 5.